Jak działa domowa instalacja fotowoltaiczna?
Fotowoltaika składa się przede wszystkim z modułów fotowoltaicznych i inwertera (falownik). Moduł fotowoltaiczny (panel fotowoltaiczny) zbudowany jest z połączonych szeregowo, zabezpieczonych i umieszczonych w obudowie ogniw fotowoltaicznych wytwarzanych z mono lub polikrystalicznego krzemu, który dzięki efektowi fotoelektrycznemu przekształca energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Dzięki pracy inwertera prąd stały przekształcany jest na prąd przemienny taki jaki jest w gniazdkach. Tak wyprodukowany prąd może być używany na bieżąco i rozliczany ze sprzedawcą energii elektrycznej w systemie opustów dla klientów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie instalacji do sieci do 31 marca 2022 r. oraz w systemie net-billing dla klientów, którzy złożyli taki wniosek po 31 marca.
Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?
To, jak wiele energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, zależne jest od jej wielkości. Panele fotowoltaiczne zapewnią około 1 000 kWh energii elektrycznej w skali roku z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej przy optymalnym ukierunkowaniu modułów, co oznacza, że w przypadku zużycia rocznego 5 000 kWh oraz:
- uwzględnieniu systemu opustów, który obowiązywał do 31 marca 2022 r. (i będzie obowiązywał przez 15 lat tych prosumentów, którzy złożyli wniosek o przyłączenie do sieci do tej daty), prosument potrzebował instalacji o mocy przynajmniej 6 kWp,
- uwzględnieniu systemu net-billing, który wchodzi w życie 1 kwietnia 2022 r., potrzebujesz instalacji o mocy przynajmniej 5 kWp.
Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych?
Profesjonalny montaż zawsze odbywa się w zgodzie z obowiązującymi wymaganiami technicznymi, kryteriami przyłączenia oraz dokumentacją techniczną. Przed przystąpieniem do montażu paneli, nasi eksperci rzetelnie przeprowadzą audyt fotowoltaiczny, co pozwoli zagwarantować, że instalacja spełni wszystkie wymogi bezpieczeństwa i będzie w pełni efektywna. Podczas audytu fotowoltaicznego:
- ustalimy zapotrzebowanie na prąd i na tej podstawie dobierzemy odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej,
- ocenimy możliwości montażowe i zaproponujemy dedykowany system montażowy,
- zweryfikujemy stopień zacienienia dachu lub gruntu,
- kompleksowo zajmiemy się przygotowaniem dokumentacji pozwalającej na podłączenie instalacji do Zakładu Energetycznego oraz otrzymanie dofinansowania po wykonanym montażu.
Informacje zebrane podczas audytu fotowoltaicznego służą nam do przygotowania projektu instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli fotowoltaicznych na podstawie takiego projektu umożliwi Inwestorowi osiągnięcie maksymalnej wydajności a tym samym zapewni szybki zwrot inwestycji.
Etapy montażu instalacji fotowoltaicznej
Panele fotowoltaiczne montujemy na dachu lub gruncie – w zależności od warunków technicznych i stopnia nasłonecznienia występujących na terenie gospodarstwa domowego klienta. Przed montażem dostarczamy elementy instalacji fotowoltaicznej, a w umówionym dniu montażu nasz zespół monterski przystępuje do pracy. Dzięki profesjonalizmowi naszych monterów, cały proces przebiega bez zakłócania spokoju mieszkańców domu. Montaż instalacji fotowoltaicznej składa się z kilku etapów. Są to:
- zamocowanie konstrukcji montażowej,
- odpowiednie przygotowanie trasy kablowej, którą zostanie poprowadzone połączenie pomiędzy polem modułów a rozdzielnicą i inwertera,
- ułożenie oraz połączenie paneli fotowoltaicznych,
- połączenie inwertera z ogniwami fotowoltaicznymi,
- konfigurację inwertera z siecią WiFi klienta pozwalającą na bieżące monitorowanie instalacji,
- wykonanie pomiarów elektrycznych.
Moc instalacji fotowoltaicznej – jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?
Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest moc systemu fotowoltaicznego. Od 1 kwietnia 2022 r. moc dobiera się poprzez określenie rocznego zużycia energii elektrycznej oraz ukierunkowaniu modułów. Jak wyjaśniliśmy wyżej, panele fotowoltaiczne wyprodukują w Polsce około 1 000 kWh w ciągu 12 miesięcy z 1 kWp mocy przy optymalnym usytuowaniu. Oznacza to, że w przypadku rocznego zużycia 5 000 kWh, instalacja w systemie net-billing powinna mieć przynajmniej 5 kWp.
Rodzaje dachów a montaż i opłacalność fotowoltaiki
Na jakich rodzajach dachów można zamontować instalacje fotowoltaiczne?
Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z istotnymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na montaż paneli fotowoltaicznych. Oto te najważniejsze, które powinieneś wziąć pod uwagę można wymienić między innymi:
- Orientacja – Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest usytuowanie modułów na południe. W przypadku, kiedy moduły będą znajdować się na połaciach odchylonych na wschód lub zachód należy uwzględnić ten aspekt przy doborze mocy zestawu podczas przeprowadzanego audytu fotowoltaicznego.
- Kąt nachylenia dachu – najlepszym kątem nachylenia dachu jest 30-45 stopni. Takie położenie będzie najefektywniejsze. Nie oznacza to jednak, że nie można montować na dachach bardziej lub mniej stromych – można pod warunkiem uwzględnienia strat w doborze zestawu.
- Stan konstrukcji – jeżeli dach wymaga remontu, warto go przeprowadzić przed montażem PV, ponieważ przewidziana żywotność instalacji fotowoltaicznych to aż 25-30 lat.
- Powierzchnia dachu – wielkość danego dachu decyduje o liczbie montowanych paneli. Dla instalacji 5kWp średnia powierzchnia dachu jaką potrzebujemy do wykonania montażu waha się od 25 do 30m2 w zależności od zastosowanych modułów.
- Rodzaj materiału dachu – panele mogą być zamontowane właściwie na każdym rodzaju dachu z małymi wyjątkami. Wśród najbardziej popularnych pokryć można wymienić: blachodachówkę, blachę trapezową, dachówkę ceramiczną, gont bitumiczny czy papę.
- Zacienienie – należy montować moduły unikając zacienień, jakie mogą powodować kominy, wykusze, drzewa czy sąsiednie budynki. Jeżeli zacienienie występuje sporadycznie można zastosować optymalizatory mocy, aby uniknąć skutków zacienienia.